Pokój dla dwóch braci – jak go urządzić?

Mało jest w domu pomieszczeń, które są aż tak wielofunkcyjne, jak pokój dziecka albo nastolatka. Jeszcze większym wyzwaniem jest umieszczenie w jednym pokoju dwóch braci i jednoczesne sprawiedliwe rozdzielenie dostępnej przestrzeni.

Od czego zacząć?

Podstawą w pokoju dziecięcym, szczególnie jeżeli ma on dwóch lokatorów, jest wybór odpowiedniego łóżka. W tym wypadku bardzo dużo zależy od tego, jaką dokładnie przestrzeń ma się do dyspozycji. Duże pokoje, czyli takie około 20 metrów kwadratowych i więcej, pomieszczą dwa osobne łóżka, które zazwyczaj da się ustawić w dwóch skrajnych częściach pomieszczenia. Mniejsze pokoje zazwyczaj dobrze jest wyposażyć w łóżko piętrowe. To rozwiązanie ma o wiele więcej zalet niż tylko oszczędność miejsca.

Tym, co przede wszystkim gwarantuje użycie łóżek piętrowych, jest intymne miejsce odpoczynku dla każdego z chłopców. Ich konstrukcja sprawia, że dookoła materaca można umieścić na przykład kolorowy materiał w formie zasłonki. Jeżeli któryś z braci pragnie poczytać w samotności, może oddzielić się od zewnętrznego świata. Dodatkowo łóżko piętrowe pełni funkcję domowego placu zabaw albo miejsca ćwiczeń. Współcześnie wzorów i modeli do wyboru jest na tyle dużo, iż znaleźć można chociażby projekt z liną albo ścianką wspinaczkową, w schodkach na piętro może być schowane miejsce na książki albo bok łóżka może być pokryty farbą tablicową.

Niezależnie od tego, czy łóżko jest piętrowe, czy też stoi bezpośrednio na ziemi, trzeba chłopcom zapewnić stolik nocny lub inną, podobną przestrzeń do przetrzymywania swoich prywatnych drobiazgów.

Drugi punkt

Drugim, niemniej ważnym punktem w pokoju braci, powinny być biurka. Ideałem jest sytuacja, kiedy jest miejsce na dwa osobne kąciki do nauki. Każdy uczeń powinien mieć także swoje miejsce na podręczniki i przybory.

Pokój urządzony symetrycznie, na przykład po dwóch stronach, jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli między rodzeństwem jest nie więcej niż dwa lata różnicy. W przypadku większych różnic nie zawsze symetria jest najlepszym wyjściem, ponieważ chłopcy mają wówczas inne potrzeby.

Ważne jest, żeby w pokoju braci było dostatecznie dużo miejsca do przechowywania wszelkich niezbędnych przedmiotów. Każdy powinien mieć swoją szafę, a także komodę albo inny mebel z szufladami i przegródkami. O wiele łatwiej jest wówczas zachować porządek, a także uniknąć kłótni o podbieranie cudzych rzeczy.

Przestrzeń wspólna

Jeden pokój, poza poszukiwaniem oddzielnych stref, powinien mieć także takie miejsca, które będą łączyć jego lokatorów. Warto pomyśleć, co wspólnego mają ze sobą bracia. Być może pokrywa się chociaż część ich zainteresowań i dzięki temu łatwiej będzie znaleźć jakiś motyw przewodni. Chłopcy często lubią sport i w związku z tym umieścić można na tej przestrzeni na przykład mini kosz do grania, drążek do podciągania się albo przynajmniej tarczę do gry w rzutki.

Wybór przestrzeni wspólnej chłopców powinien być uzależniony od ich wieku. W przypadku młodszego rodzeństwa sprawdza się miękki dywan i pudła do przechowywania zabawek. Wśród starszych dzieci lepiej jest wybrać na przykład niedużą kanapę albo miękkie worki, na których siedzieć można w chwili odpoczynku lub zapraszać gości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *