Dzieci, a gry komputerowe. Dlaczego należy bacznie obserwować w co gra nasza pociecha?

Gry komputerowe rozrosły się na wielką skalę. Kilka lat temu była to tylko kilkugodzinna rozrywka pozwalająca na relaks. Dziś można to określić jako pracę. Na popularnym serwisie jakim jest YouTube znajdziemy setki wideo z rozgrywek, a turnieje e-sportowe są bardzo dochodowym biznesem, w którym pula nagród sięga nawet kilku milionom dolarów. Gry komputerowe z sposobu na chwilę wytchnienia przerodziły się w sposób życia. Nic dziwnego więc, że dzieci, które mają dostęp do Internetu praktycznie w każdym miejscu inspirują się swoimi e-sportowymi idolami. Mało tego, chcą grać w te same gry co oni. 

Niestety dla rodziców, zazwyczaj najpopularniejszymi grami na rynku są te, które w swojej rozgrywce posiadają przemoc, wulgaryzmy czy nagość. Dzieci po oglądnięciu wideo z taką rozgrywką namawiają rodziców na zakup takiego tytułu wiedząc, że dorosły nie będzie zbytnio interesował się tym, co reprezentuje dana gra. Wszystko co zakazane zawsze smakuje najlepiej, dlatego też tytuły tego typu cieszą się taką popularnością w gronie graczy, którzy nie dorośli jeszcze do wymogów wiekowych stawionych przez producenta czy ogólnoeuropejski system oceniania gier komputerowych, znany jako PEGI. 

Dzieci, które od najmłodszych lat grają w gry przeznaczone przede wszystkim dla dorosłych, w których na każdym kroku pojawia się realna przemoc, dialogi okraszone ostrymi wulgaryzmami, akty seksualne, a także wszelkiego rodzaju używki mogą gromadzić w sobie niewłaściwe emocje i rejestrować złe zachowania, które w przyszłości mogą zostać przeniesione przez nie do realnego świata. Świat wirtualny potrafi uczyć tego co jest dobre, a co złe, jednak są gry, które w większości polegają na podążaniu tą złą ścieżką, mimo, że historia jaką przedstawiają z pozoru może wydawać się dobrą. 

Fot marvelousRoland na Trendhype / CC BY-SA

 

Dobrym przykładem jest seria gier Assassin’s Creed, niezwykle popularny tytuł, który z roku na rok rozrasta się pod względem rozgrywki. Każda z gier tej serii to powrót do przeszłości, zwiedzanie historycznych miejsc i poznawanie niesamowitych, choć trochę ubarwionych, legend. Można by rzec, że gra posiada również aspekt edukacyjny, który okraszony jest ciekawą fabułą. Problem polega na tym, że gracz wciela się w członka zakonu morderców, który żyje zgodnie z ideą “po trupach do celu”. Znaczna większość misji wymaga od gracza użycia przemocy, a nawet odebrania życia, a walka bronią białą ukazana jest dość krwawo. 

Grand Theft Auto to chyba tytuł owiany najbardziej złą chwałą, i nie chodzi tutaj o rozgrywkę czy oprawę graficzną, ale o to, jakie wartości przekazuje. Każda z gier tej serii sklasyfikowana była znakiem PEGI 18, który mówi o tym, że jest to tytuł wyłącznie dla dorosłych. Nie ma chyba na świecie nastolatka, który by nie zagrał w nią chociaż jeden jedyny raz. Narkotyki, przemoc wobec losowo spotykanych na ulicy osób, walka mafii z policją, pościgi, rabunki z użyciem broni palnej czy rozpoczynanie strzelanin w biały dzień mówią jasno – dzieci nie powinny w to grać, nawet przy obecności rodziców. 

Najmłodsi z natury są łatwowierni i bardzo często mogą przyswajać sobie wartości, o których niekoniecznie wiedzą, że są złe. Nabieranie ich poprzez gry może w przyszłości bardzo źle zaowocować. Dzieci mogą stać się agresywne, nawet jeśli z natury czy w otoczeniu rodziców takie nie są. Niewykluczone jest również to, że poprzez gry zaczną interesować je ogólnodostępne używki takie jak alkohol czy papierosy, które w dzisiejszych czasach bardzo łatwo dostać. 

Wszystko zależy więc od rodziców, bo jeśli nie chcemy odbierać naszym dzieciom całkowitej przyjemności musimy zwracać uwagę na to w co grają nasze pociechy. Trzeba przede wszystkim zacząć od kupowania gier, które oznaczone są odpowiednim znaczkiem PEGI. Gry z oznaczeniem PEGI 3 i 7 i to tytuły, które są przyjazne dla dzieci – nie posiadają przemocy, wulgaryzmów czy nagości. Jeśli występuje w nich przemoc to jest ona kreskówkowa, nie różniąca się niczym od tej z bajek. Znakiem PEGI 12 oznaczane są gry, w których znajdziemy już ślady realnej przemocy, odwołania do seksu czy sporadyczne wulgaryzmy – takie tytuły przeznaczone są dla młodzieży. Gry PEGI 16 i 18 przeznaczone są dla dorosłych, dlatego w takie tytuły dzieci nie powinny grać. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *