Pomysły na niewielki pokój dziecięcy

SONY DSC

 

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci miały jasne, przyjazne miejsce do zabawy i odrabiania lekcji, ale z powodu problemów z przestrzenią często utknęły w mniejszych lub dziwnie urządzonych pokojach. Nie martw się: dzięki odrobinie inspiracji można łatwo i niedrogo zamienić je w zabawne, atrakcyjne i zorganizowane przestrzenie.

 

Zachowaj zrównoważony schemat kolorów

Małe pokoje mogą być łatwo przytłoczone przez bałagan i żywe kolory. Z tego powodu opłaca się zachować tę przestrzeń w kolorze białym. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba zupełnie rezygnować z barw. Kolory oraz wzory i tak się tam pojawią, dodając charakteru, na przykład na zasłonach albo na pościeli. Dodaj poduszki i dywaniki, aby działo się jeszcze więcej. Alternatywnie, powróć do kilku kluczowych akcesoriów, takich jak lampy lub dekoracje ścienne, aby uzyskać bardziej kontrolowany schemat. Należy pamiętać, że przedmioty i zabawki dla dzieci są często jaskrawo zabarwione lub wzorzyste, więc gdy pokój jest trochę bardziej zamieszkany, może wydawać się bardziej kolorowy niż po pierwszym pomalowaniu ścian.

 

Kup odpowiednie łóżko

Często punktem centralnym pokoju jest łóżko. Tradycyjne łóżka piętrowe są idealnym rozwiązaniem, jeśli masz mały pokój dzielony na stałe przez dwoje dzieci. Warto również rozważyć zakup mebli dla dzieci, a nie dla dorosłych, jako jeden ze sposobów zwiększenia powierzchni. Łóżko można na przykład kupić w węższych i krótszych rozmiarach. Jednak trzeba to rozważyć z powodu dodatkowego kosztu ponownego zakupu, gdy dziecko z niego wyrośnie.

Niezależnie od tego, którą ścieżkę wybierzesz, spraw, by łóżko stało się częścią projektu, a nie funkcjonalną koniecznością.

 

Ogranicz tapetę do jednej ściany

Dzięki tak wielu uroczym opcjom na tapetę dla dzieci łatwo zakochać się w jasnym, odważnym wzorze. Jeśli zachowasz nadruk na jednej ścianie i osłonisz go z meblami z przodu, możesz osiągnąć zarówno ładny, jak i uroczy wygląd. Reszta pomieszczenia powinna być stosunkowo prosta, ale z kilkoma mniejszymi plamami, aby utrzymać zrównoważony schemat, najlepiej wybierając i kontynuując kolor z tapety.

 

Oceń kształt pokoju

Niezręcznie ukształtowane pokoje mogą być trudne do dekoracji. Korzystaj z wnęk, wybierając meble lub schowki, które można schludnie umieścić w danej przestrzeni – pomyśl o zrobieniu tego na zamówienie, jeśli nie możesz znaleźć czegoś, co pasuje.

Jeśli pokój dziecka znajduje się na poddaszu, wykorzystaj obszary pod niskim sufitem, przeznaczając je do przechowywania. Stoliki nocne, szuflady z wyposażeniem, a nawet miejsce do zawieszania ubrań można umieścić pod skosem przy odrobinie starannego planowania.

 

Zainwestuj w meble wielofunkcyjne

Wkładanie zbyt wielu rzeczy do małego pokoju jest niezawodnym sposobem na poczucie klaustrofobii. Z tego powodu ważne jest ustalenie priorytetów, czego potrzebuje Twoje dziecko, a czego nie. Ubrania dziecięce nie wymagają obszernej przestrzeni do zawieszenia, więc pół-szafa, pół-szuflada może być prawdziwym zwycięzcą w małym pokoju. Małe biurko może służyć jako stolik nocny, z krzesłem, które może być używane zarówno przez mamę do czytania bajek na dobranoc, jak i przez dziecko do odrabiania lekcji lub kolorowania.

 

Wykorzystaj wysokie sufity

Jeśli powierzchnia podłogi jest niewielka, ale sufit jest dość wysoki, zwrócenie na niego uwagi może sprawić, że przestrzeń będzie większa niż w rzeczywistości. Najlepszym sposobem na zrobienie tego jest wybór dekoracji, które przyciągają wzrok w określone miejsca, nie powodując jednocześnie zaburzenia wielkości pomieszczenia. Bądź ostrożna: takie ozdoby powinny być nieliczne i dobrze przemyślane, bo inaczej pokój jest zbyt przepełniony ozdobami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *