Czy dywan w pokoju dziecięcym to dobry pomysł?

Jest miękki, więc amortyzuje każdy upadek. Jednocześnie to magnes na roztocza kurzu, brud i sierść zwierząt domowych. Jest niedrogi. Dyskusje na temat zasadności posiadania dywanu w pokoju dziecięcym ciągle trwają.

Czy dywan jest ekologiczny?

W ostatnich latach wiele słyszy się o LZO. Czym oni są? Skrót od „lotnych związków organicznych”, czyli substancji chemicznych, które mogą być emitowane z różnych przedmiotów w domu, od tapicerki i farby, aż po podłogi, taki jak dywany i wykładziny. Podczas gdy eksperci zgadzają się, że wydzielanie lotnych związków organicznych jest niepokojące, emisja LZO z nowego dywanu zmniejszy się w ciągu 2-3 dni po jego instalacji. Mając to na uwadze, wiele osób wybierających podłogi do pokoi dziecięcych woli szukać opcji dywanowych o bardzo niskiej (lub zerowej) emisji LZO, ponieważ małe dzieci są często bardziej podatne na toksyny środowiskowe niż dorośli.

Innym czynnikiem, który należy rozważyć, jest utylizacja wykładzin, ponieważ te materiały podłogowe są często wymieniane co 5-10 lat.

Czy więc dywan jest przyjazny dla środowiska? To zależy od dywanu. Istnieją firmy, które decydują się na umieszczenie materiałów z recyklingu w wykładzinie lub twierdzą, że używają całkowicie naturalnych materiałów o niskiej zawartości LZO lub bez nich. Z pewnością nie warto na tym oszczędzać i zdecydować się na przykład na produkt wełniany.

Coraz większą popularnością cieszą się również płytki dywanowe, ponieważ ułatwiają one wymianę fragmentów uszkodzonego dywanu, zapobiegając częstszym praktykom wymieniania wykładzin w całym pokoju. W związku z tym płytki dywanowe mogą z czasem generować mniej odpadów.

Czy dywan jest przyjazny dzieciom?

Teraz zadajmy podstawowe pytanie: czy dywan jest dobrym rozwiązaniem dla dzieci? Jak się okazuje, pytanie to nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wykładziny mają wiele cech, które sprawiają, że jest to doskonały wybór do pokoi dziecięcych. Oczywiście jest ona miękka, idealna dla małych dzieci, które często uczą się chodzić. Ponadto dywan tworzy przyczepność, która ogranicza wypadki poślizgnięcia/upadku. Dodatkowo dywan może być po prostu super stylową opcją.

Ponadto dywan jest cichy, ponieważ amortyzuje przestrzeń i ogranicza hałas. To bonus dla rodziców, ponieważ wszyscy wiemy, że w czasie zabawy dzieci mogą być głośne! Nic dziwnego, że wykładzina jest używana w tak wielu pokojach zabaw.

Ale co z potencjałem wykładziny, aby gromadzić kurz, alergeny i substancje chemiczne? Jest to ważna obawa, ponieważ dzieci, zwłaszcza niemowlęta i małe dzieci, spędzają dużo czasu, raczkując/bawiąc się na podłodze. Nie ma wątpliwości, że brud, roztocza, patogeny, sierść zwierząt domowych, a nawet pestycydy łatwo zostają uwięzione w dywanie. Regularne czyszczenie jest niezbędne, dość często należy przeprowadzać także głębokie czyszczenie.

W skrócie, poznaj swoje dziecko. Czy twoje dziecko jest alergikiem? Jeśli masz możliwość zainstalowania podłogi w nowym domu lub absolutnie musisz wymienić starą podłogę, opcja inna niż dywanowa może być idealna, zwłaszcza gdy dzieci są podatne na alergie. Nie wspominając o tym, że opcje inne niż wykładziny dywanowe są często znacznie łatwiejsze do czyszczenia i nie muszą być wymieniane prawie tak często, jak dywany na dłuższą metę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *