Bezpieczeństwo dziecka w domu

SONY DSC

Twój dom pozornie przyjazny dla dorosłych, ma wiele potencjalnych zagrożeń dla dziecka. Możesz jednak zapewnić dziecku bezpieczeństwo, sprawdzając, jakie są zagrożenia, a następnie zapobiegając im lub je usuwając.

Nawet jeśli myślisz, że usunęłaś wszystkie zagrożenia związane z bezpieczeństwem w domu, w rzeczywistości dzieci mogą mieć wypadki i upadki. Dlatego nadzór jest jednym z kluczy do bezpieczeństwa dziecka w domu. Ponadto, gdy Twoje dziecko rośnie i uczy się wspinać oraz otwierać szuflady, musisz być wyczulona na nowe zagrożenia. Prawdopodobnie będziesz musiała spojrzeć na tę sprawę z boku, aby upewnić się, że Twój dom jest nadal bezpiecznym i kreatywnym miejscem do zabawy i odkrywania.

Zapobieganie upadkom w domu

Upadki są najczęstszą przyczyną obrażeń i wizyt w szpitalu w każdej grupie wiekowej. Możesz pomóc dziecku w zachowaniu bezpieczeństwa, obserwując nowe umiejętności, których się uczy i nowe miejsca, do których może dotrzeć – a następnie dostosowując do nich swój dom. Na przykład:

 • Gdy Twoje dziecko zacznie się czołgać, zamontuj osłony ochronne na wejściu do schodów i balkonów. Nadal musisz nadzorować swoje dziecko na schodach i balkonach;
 • Kiedy Twoje dziecko zaczyna się wspinać, zamknij okna, szczególnie okna na piętrze, ogranicz otwory w oknie lub osłoń je mocno przymocowanymi osłonami okien. Dzięki temu dziecko nie będzie się wspinać i spadać;
 • Pozostaw światło w holu włączone w nocy lub użyj świateł sensorowych, aby ułatwić starszym dzieciom dotarcie do toalety bez potknięcia.

Oparzenia

Aby zapobiec poparzeniom, trzymaj dziecko z dala od ognia i gorących powierzchni. Uważnie obserwuj dziecko, gdy jest w pobliżu przedmiotów, które mogą się palić – zwłaszcza w pobliżu pieców, piekarników, mikrofalówek, grzejników i innych urządzeń.

Gorące napoje i zbyt gorące kąpiele są główną przyczyną oparzeń niemowląt i dzieci. Oto kilka prostych środków ostrożności, aby uniknąć tego ryzyka:

 • Trzymaj gorące napoje z dala od dzieci;
 • Zainstaluj termostat w wannie lub pod prysznicem;
 • Naucz się właściwej reakcji na wypadek poparzenia.

Pożary domów

Pożary w domach mogą być spowodowane przez wypadki przy gotowaniu, tlące się papierosy, usterki elektryczne, świece, kadzidła i dzieci bawiące się zapalniczkami oraz zapałkami.

Działające czujniki dymu stanowią zasadnicze zabezpieczenie przeciwpożarowe. Co miesiąc testuj czujniki dymu i wymieniaj baterie każdego roku. Wymieniaj czujniki dymu co 10 lat.

Zatrucie

Zatrucie jest jedną z głównych przyczyn urazów u dzieci poniżej piątego roku życia, a dzieci często zatruwają się zwykłymi chemikaliami domowymi i lekami. Możesz uczynić otoczenie swojego dziecka bezpieczniejszym dzięki:

 • Usuwaniu potencjalnych trucizn;
 • Przechowywaniu chemikaliów i leków wysoko w zamkniętej szafce;
 • Umieszczeniu zatrzasku zabezpieczającego na drzwiach szafek, w których trzymasz domowe leki i chemię.

Uduszenie

Wiele domów ma przedmioty codziennego użytku, które mogą udusić dziecko. Są to miękkie zabawki i pościel, rolety, sznury i liny oraz torby, pudełka i opakowania.

Oto kilka podstawowych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, które chronią dziecko przed uduszeniem:

 • Trzymaj wypchane zabawki, poduszki i stosy ubrań z daleka od łóżeczek i wózków;
 • Zawiązuj węzły w plastikowych torebkach i trzymaj je z dala od dzieci.

Bezpieczeństwo elektryczne

Oto wskazówki dotyczące bezpieczeństwa elektrycznego w domu:

 • Poproś licencjonowanego elektryka o zainstalowanie wyłączników bezpieczeństwa, które szybko wyłączą zasilanie, aby uniknąć porażenia prądem;
 • Poproś licencjonowanego elektryka, aby wykonał jakiekolwiek naprawy w instalacji;
 • Wymieniaj urządzenia elektryczne i przewody, jeśli są zużyte;
 • Użyj osłon do gniazdek.

Bezpieczeństwo wokół mebli

Dzieci mogą zostać poważnie zranione, jeśli meble spadną na nie lub się w nie uderzą. Oto sposoby na uniknięcie tego problemu:

 • Sprawdź, czy meble są mocne – Twoje dziecko nie powinno być w stanie ich ściągnąć ani przewrócić. Być może trzeba będzie przymocować do ściany meble takie jak regały na książki i szafy;
 • Przenieś meble z ostrymi narożnikami z dala od miejsc, w których biegają dzieci, takich jak korytarze i drzwi. Jeśli nie możesz przenieść mebli, nakryj ich narożniki pianką lub specjalnymi narożnikami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *